Osoba se sníženou pracovní schopností a žádost o invalidní důchod

Dobrý den, jsem občankou se sníženou pracovní schopností od roku 1992, toto potvrzení trvá natrvalo. Mohu si zažádat o invalidní důchod? Děkuji za odpověď.

postavení osoby se sníženou pracovní schopností pravděpodobně dnes odpovídá statusu osoby zdravotně znevýhodněné. Taková osoba má zachovánu schopnost soustavně pracovat, ale její schopnosti jsou v tomto ohledu podstatně omezeny sníženy důvodu jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Osoba je uznána osobou zdravotně znevýhodněnou rozhodnutím úřadu práce, ale nevyplývá tím pro ni nárok na sociální dávky.

Nárok na částečný nebo plný invalidní důchod vychází také z omezení pracovní schopnosti z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Posuzují jej orgány sociálního zabezpečení, a to samostatně a bez ohledu na přiznání statusu osoby zdravotně znevýhodněné. Pro jeho přiznání je nutné snížení pracovní schopnosti o 33% pro částečný invalidní důchod, nebo o 66% pro plný invalidní důchod a splnění některých dalších podmínek.

O invalidní důchod tedy požádat můžete, ale záleží na tom, zda podle aktuálního posouzení Vašeho zdravotního stavu budete splňovat podmínky zákona pro jeho přiznání. Samotný status osoby se sníženou pracovní schopností na něj však nárok nezakládá a pro řízení o invalidním důchodu nemá žádný význam.

Více informací o přiznání invalidního důchodu se můžete dočíst například na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí nebo v již zodpovězených dotazech

9.7.2009