Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Neschopenka

Dobrý den, 


jsem na neschopence od 3/2017, na neschopnosti jsem vedená u obvodního lékaře, nyní se snažím otěhotnět. Potřebuji radu, jak mám postupovat když bych otěhotněla (100% rizikové těhotenství). Musím převádět neschopnost ke gynekologickému lékaři? Nebo lze neschopnost ukončit a začít novou neschopnost u gynekologa? Teď už jsem 7 měsíců na neschopnosti, nárok na neschopenku je snad jen rok, a když otěhotním, tak budu na neschopence dalších 8 měsíců. Potřebuji vědět jak postupovat, abych stále dostávala dávky.


Děkuji

Lucie 12345

Odpověď:

Dobrý den,

o vzniku dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje dle § 57 odst. 1 zákona o nemocenském pojištění ošetřující lékař (viz odkaz zde). Ošetřujícím lékařem by v případě Vašeho těhotenství mohl být obvodní lékař i gynekolog (v případě rizikového těhotenství to bude pravděpodobně gynekolog), pokud by dospěl k závěru, že nejste schopna vykonávat dosavadní práci. Vy sama nemusíte neschopenku převádět nikam.

Podpůrčí doba pro pobírání dávky nemocenského pojištění může dle § 26 zákona o nemocenském pojištění (viz odkaz zde) trvat nejdéle 380 dní ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Do doby 380 dní se započítávají všechny dny pracovní neschopnosti, které spadají do období 380 dní před vznikem nové pracovní neschopnosti. Tzn., že do 380 dnů další pracovní neschopnosti se budou počítat i dny z první pracovní neschopnosti.

Zákon o nemocenském pojištění dává možnost prodloužení této 380 dní dlouhé podpůrčí doby (viz odkaz zde). Na Vaši žádost Vám může být prodloužena podpůrčí doba o tři měsíce, a to i opakovaně až po dobu 350 dní. Předpokladem je, že se očekává, že v těchto 350 dnech dojde ke zlepšení zdravotního stavu v takovém rozsahu, že bude zaměstnanec práceschopný. Což je i Váš případ, ačkoli po porodu do práce nenastoupíte, po ukončení mateřské dovolené (minimálně 6 týdnů po porodu) a počátkem nástupu na rodičovskou dovolenou, práceschopným zaměstnancem budete. Tato skutečnost stačí k tomu, aby Vám byla podpůrčí doba výplaty nemocenské prodloužena.

Žádost o prodloužení podpůrčí doby se podává na Okresní správu sociálního zabezpečení, formulář žádosti o prodloužení naleznete na stránkách České správy sociálního zabezpečení. Pokud si budete o prodloužení podpůrčí doby žádat, počítejte s tím, že Okresní správa sociálního zabezpečení má 30 dní na vyřízení žádosti, proto je vhodné žádost podávat s předstihem. Více informací o prodloužení podpůrčí doby najdete přímo v článcích na portálu České správy sociálního zabezpečení, které jsou dostupné zde.

 

S pozdravem

Vaše Férová nemocnice

27.9.2017

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS