Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nemocenský lístek

Dobrý den,

měním gynekologa v době nemocenské. Lékař mi oznámil, že ho musím osobně navštívit. Mám ale špatné zkušenosti a nechci k němu chodit, mám na to právo?

Děkuji.

Petraa

Odpověď:

Dobrý den,

obecně je možné si změnit lékaře i během trvání DPN (§ 11 odst. 1 písm a) zákona o nemocesnkém pojištění).

Lékaře sice budete muset navštívit, ale jde o úkon administrativní, nikoliv lékařský.

Lékař vydává rozhodnutí o vzniku, změně, zániku, případně potvrzení o trvání DPN na předepsaném tiskopisu ČSSZ (§ 60 zákona o nemocenském pojištění). Součástí tohoto tiskopisu je i díl druhý (se žlutým pruhem), který slouží jako průkaz práce neschopného pojištěnce (tzn., že byste ho měla mít s sebou, neboť máte povinnost se jím prokázat v případě kontrol). Starý lékař na něm musí vyznačit den propuštění pojištěnce z péče a vedle II. Vám předá i díly IV. a V., které předáte novému lékaři.

S pozdravem

Vaše Férová nemocnice

7.11.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS