Nemocenské u OSVČ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká pravidla fungují při nástupu na nemocenskou před uplynutím tříměsíční lhůty, ve které je třeba platit si nemocenské pojistění, než na něj vznikne nárok. Jsem OSVČ, nemocenskou jsem si začala platit 28.října, tudíž nárok bych měla od 28.ledna. Pokud bych nastoupila na neschopenku již nyní, bude v tom nějaký problém?

Váš dotaz nespadá úplně do oblasti práv pacientů a medicínského práva, které se věnujeme, ale jde o dotaz týkající se sociálního zabezpečení a pracovního práva, kterým se primárně nezabýváme. Pokusíme se Vám přesto stručně odpovědět.

Zákon o nemocenském pojištění stanoví účast na pojištění v době 3 měsíců jako podmínku nároku na dávky nemocenského. Jestliže Vám tedy vznikne dočasná pracovní neschopnost před uplynutím této tříměsíční lhůty, budete v pracovní neschopnosti, nebudete však pobírat dávky nemocenského. Za předpokladu uhrazení pojištění za 3 měsíce Vám bude nemocenské vypláceno po uplynutí této doby.

Můžete se také ohledně této otázky informovat na informační telefonické lince nebo informačním pracovišti České správy sociálního zabezpečení.

11.1.2010