Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nemocenská a ochranná lhůta

Dobrý den,

Dne 31.3. mi skončilo zaměstnání neprodloužením smlouvy. 5.4. jsem se evidovala na Úřadu práce (ÚP). Teď mi nastaly nějaké zdravotní potíže.

Otázka zní, zda mám nárok na nemocenskou, co se týče ochranné lhůty? Nebo nemám, když už jsem evidovaná na ÚP. V případě nároku bych nastoupila 9 dnů po ukončení pracovního poměru, s tím tedy, že jsem evidovaná už i na tom ÚP.

Děkuji

 

Darina

Odpověď:

Dobrý den,

podmínkou vzniku nároku na nemocenskou dávku, je účast na nemocenském pojištění. Toho se účastní zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné (§5). Výjimku tvoří osoby v ochranné lhůtě. Těmto osobám náleží nemocenské, pokud došlo ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (DPN) do 7 kalendářních dnů od zániku pojištění, např. ukončení pracovního poměru (§15 odst. 1).

Pokud tedy mezi Vaším ukončením pracovního poměru a vznikem DPN uběhla delší doba než 7 dnů, bohužel nemáte nárok na nemocenskou.

Avšak máte nárok na dočasnou pracovní neschopnost. Rozhodnutí o DPN Vám na Úřadu práce (ÚP) bude sloužit jako „omluvenka“ z plnění povinností uchazeče o zaměstnání (např. pravidelné evidování ÚP) a proti zahájení výkonu práce, kterou Vám ÚP zajistil.

 

S pozdravem,

Vaše Férová nemocnice

 

18.4.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS