Může mě lékařka uschopnit zpětně, když mi byl přiznán invalidní důchod?

Dobrý den, jsem práce neschopen již od března 2009, jsem po operaci. V prosinci 2009 jsem byl u posudkové komise a obdržel pracovní rekomandaci ve znění, že jsem od 1. 12. 2009 uznán částečně invalidní dle § 44 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění. Na kontrolu ke své obvodní lékařce jsem byl pozván až na 28. 12. 2009. Zastavil jsem se u ní již 21. 12. 2009, abych se dozvěděl, kdy asi nastoupím do zaměstnání (kdy budu uschopněn). Obvodní lékařka mě však informovala, že mě musí uschopnit zpětně, a to už od 25. 11. 2009 s tím, že to vyčetla z doručeného zhodnocení invalidita zjišťovací, kterou obdržela od posudkové služby. V posudku je mimo jiného napsáno: Obvodní lékařka psala prohlídku zjišťovací dne 26. 10.  2009. Statistická značka rozhodující dg: 125, kapitola IX MKN. Datum vypracování posudku: 1. 12. 2009, asi chyba v datu, protože tam je napsáno Datum vzniku (nejspíš od kdy nárok na částečný invalidní důchod) 26. 10. 2009. Další KLP 30. 12. 2010. Zřejmě došlo k záměně data mezi datem vypracování posudku a datem vzniku nároku. Dnes je 21. 12. 2009. Je možno ukončit takto pracovní neschopnost zpětně až k datu 25. 11. 2009, vždyť budu brán jako absentér a můžou mě vyhodit bez náhrady. Děkuji za odpověď.

hned na úvod bychom chtěli upozornit na to, že obsah posudku a význam jednotlivých rubrik formulářů nejsou upraveny právními předpisy, z toho důvodu Vám k této otázce bohužel nejsme schopni sdělit nic bližšího.

Co se týče ukončení pracovní neschopnosti, tak tu upravuje zákon o nemocenském pojištění. Podle tohoto zákona ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, pokud byl pojištěnec uznán invalidní. Takto musí rozhodnout nejpozději do 30 dnů ode dne přiznání invalidního důchodu. Jakmile se ošetřující lékař od okresní správy sociálního zabezpečení dozví o přiznání invalidního důchodu, musí vyzvat pojištěnce, aby se k němu neprodleně dostavil za účelem ukončení pracovní neschopnosti.

Podle našeho názoru z právní úpravy nevyplývá, že by Vás lékařka mohla uschopnit zpětně. Lékařka Vás podle našeho názoru mohla uschopnit nejdříve ke dni 21. 12. 2009, kdy jste se dostavil na kontrolu. Z právní úpravy vyplývá, že pracovní neschopnost může lékař zrušit obecně nejdříve v den, kdy zjistí, že už netrvají důvody pro pracovní neschopnost. Pokud došlo k pochybení lékařky, zkuste kontaktovat okresní správu sociálního zabezpečení a požadujte zjednání nápravy. Můžete se také obrátit na informační telefonickou linku nebo informační pracoviště České správy sociálního zabezpečení.

21.12.2009