Musím hlásit změnu pobytu, když mám neomezené vycházky?

Dobrý den, nastoupila jsem na pracovní neschopnost v 26. týdnu těhotenství. Dostala jsem od lékařky neomezené vycházky. Můj manžel odjíždí na pracovní cestu a abych doma nezůstala sama, přijedou pro mne rodiče, kteří bydlí cca 70 km od místa mého bydliště. Musím hlásit změnu adresy lékaři nebo nemusím, když mám neomezené vycházky? Děkuji za Vaši odpověď.

zákon o nemocenském pojištění požaduje, aby jakákoli změna pobytu během dočasné pracovní neschopnosti byla předem povolena ošetřujícím lékařem. Tato povinnost přitom nijak nesouvisí s omezením vycházek.

Domníváme se však, že při stanovení neomezených vycházek je tato povinnost spíše formálním požadavkem, neboť pacient vzhledem k neomezenosti vycházek nemá prakticky nikdy povinnost zdržovat se v místě svého bydliště. Jestliže by byl takový pacient kontrolován, zda dodržuje léčebný režim, mohl by svou nepřítomnost doma vždy omluvit vycházkou v době kontroly.

27.10.2009