Mám se svými zdravotními problémy na něco nárok?

Dobrý den, mám problém s potní žlázou - Hidradenitis suppurativa. Je mi 31 let a tento problém mám od svých 16 let. Zdravotní komplikace mám celý rok, ale doktoři mi tvrdí, že nemám žádné omezení, ani nárok na důchod. Chtěl bych se Vás zeptat, jak to je doopravdy? Děkuji.

Ernest

dle zákona je rozlišován invalidní důchod plný a částečný. Na plný invalidní důchod má pojištěnec nárok, jestliže se stal plně invalidním a získal potřebnou dobu pojištění. Plná invalidita nastává, jestliže pojištěnci z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklesla jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 66 %, nebo je schopen pro zdravotní postižení soustavné výdělečné činnosti jen za zcela mimořádných podmínek. Ve Vašem případě by se spíše eventuelně mohlo jednat o invalidní důchod částečný, kde se podmínka nároku liší v míře invalidity, zde tzv. částečné. Částečně invalidní osobou se pojištěnec stává nejen v případě, že jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti poklesla o 33 %, ale také, jestliže mu dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav značně ztěžuje obecné životní podmínky.

My bohužel nedokážeme posoudit Váš zdravotní stav a možný pokles pracovní schopnosti. To obstarává okresní správa sociálního zabezpečení na základě odborných posouzení lékařů, která proběhnou po Vaší případné žádosti o invalidní důchod.

Možná by Vás mohl zajímat i tento již zodpovězený dotaz, který se věnuje i problematice institutu osoby zdravotně znevýhodněné - Podle názoru lékařky nemám nárok na sníženou pracovní schopnost, nebo obecný dotaz Jak získat ZTP a invalidní důchod? případně další starší dotazy v poradně.

3.11.2009