Mám nárok na částečný invalidní důchod?

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat. Je mi 32 let mam po operaci karpálního tunelu, mám nárok na částečný invalidní důchod? Bolest ruky a hlavně cit v prstech je ve stavu znepokojivém. Děkuji.

nárok na částečný invalidní důchod pojištěnci vznikne, pokud dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav způsobí pokles pracovní schopnosti nejméně o 33 % nebo mu značně ztěžuje obecné životní podmínky. Nárok na plný invalidní důchod vznikne, pokud dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav způsobí pokles pracovní schopnosti nejméně o 66 % nebo je pojištěnec schopen pro zdravotní postižení pracovní činnosti jen za zcela mimořádných podmínek. Zárověň je třeba, aby byla splněna potřebná doba pojištění nebo aby byl zdravotní stav následkem pracovního úrazu. Pokles pracovní schopnosti posuzuje na základě odborného lékařského posudku a lékařských vyšetření okresní správa sociálního zabezpečení.

Více informací naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí nebo v již zodpovězených dotazech: Jak získat ZTP a invalidní důchod?, Nemocenská, žádost o invalidní důchod a ukončení pracovního poměru.

Můžete se poradit s Vaším ošetřujícím lékařem, zda v podobných případech, jako je ten Váš, je šance na přiznání důchodu. Pokud se domníváte, že byste měl mít nárok na invalidní důchod, doporučujeme Vám podat žádost na předepsaném tiskopise na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

3.11.2009