Má vliv délka pracovní neschopnosti na bolestné?

Mám diagnózu S 8260 a Y 899. 4. 12. 2009 jsem byla operovaná - dlaha a 6 šroubů. Chci se zeptat, za jak dlouho mohu jít do práce (administr.prac.). Pokud bych ukončila PN dříve než určí lékař, má to vliv na ohodnocení bodů (pojištění)? Kolik je bodů za obě diagnózy? Za 1 a 1/2 roku bych měla jít na vyndání dlahy a šroubů, budu mít nárok na bolestné? (jaké je ohodnocení bodů?)

bodové ohodnocení pro stanovení výše odškodnění za škodu na zdraví upravuje vyhláška č. 440/2001 Sb., o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění. Stanovení počtu bodů závisí nejen na sazbě uvedené v příloze této vyhlášky, ale i na dalších okolnostech, které jej mohou modifikovat – přihlíží se k rozsahu a způsobu poškození zdraví, jeho závažnosti, k průběhu léčení včetně náročnosti použité léčby a ke vzniklým komplikacím (např. u náročné léčby lze zvýšit bodové ohodnocení bolesti o 50 %, popř. až na dvojnásobek).

Vámi uváděné diagnózy jsou pravděpodobně označeny dle Mezinárodní klasifikace nemocí, která stanoví pro každou diagnózu určitý kód. Vyhláška č. 440/2001 Sb. také označuje jednotlivá poškození zdraví kódy a pravděpodobně i z Mezinárodní klasifikace nemocí vychází, neshoduje se s ní však úplně. Základní sazba za diagnózu s označením S 8260 (zlomenina vnějšího kotníku bez dislokace) činí 60 bodů, druhou se nám bohužel nepodařilo dohledat, neboť kód Y 899 není ve vyhlášce č. 440/2001 Sb. obsažen. Jestliže nastane tato situace, lékař pro účely vypracování posudku použije takovou diagnózu ze seznamu uvedeného v příloze vyhlášky, se kterou lze posuzované poškození zdraví po stránce bolesti nejspíše srovnávat. Hodnota 1 bodu přitom činí 120 korun.

Zpracování lékařského posudku, jehož součástí je bodové ohodnocení bolesti, nesouvisí se stanovením nebo ukončením dočasné pracovní neschopnosti. Vydává se, jakmile lze považovat stav poškozeného za ustálený. Pokud si přejete ukončit pracovní neschopnost dříve, můžete o její zkrácení požádat svého lékaře. Zkrácení doby pracovní neschopnosti oproti původně předpokládané délce této doby by nemělo mít vliv na výši bodového ohodnocení bolesti.

8.1.2010