Který předpis řeší obsah závodních preventivních prohlídek?

Dobrý den, zaměstnavatelem jsem byl vyzván k dostavení se k periodické prohlídce u lékaře, se kterým má zaměstnavatel smluvní vztah. Chtěl bych vědět, jaký je obsah této prohlídky (pracuji ve školství)? V čem se liší obsah závodní preventivní prohlídky u mužů a žen? Co vše jsem povinen u prohlídky předložit, když tento lékař není můj praktický lékař? Který právní předpis řeší obsah závodních preventivních prohlídek? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem

odborná náplň lékařských preventivních prohlídek a vyšetření se řídí účelem prohlídky a povahou práce a pracovního prostředí. Obsahem prohlídky (podle jednoho z posledních návrhů nové vyhlášky o posuzování zdravotní způsobilosti k práci) by měl být alespoň

• rozbor údajů o dosavadním vývoji zdravotního stavu a dosud prodělaných onemocněních s cíleným zaměřením zejména na výskyt nemocí, které mohou omezit nebo vyloučit zdravotní způsobilost k práci,
  • komplexní fyzikální vyšetření včetně orientačního vyšetření sluchu, zraku, kůže a orientačního neurologického vyšetření, s důrazem na posouzení stavu a funkce orgánů a systémů, které budou zatěžovány v práci a
  • základní chemické vyšetření moče.

Na rozdíl od preventivní prohlídky u praktického lékaře hrazené z veřejného zdravotní pojištění, preventivní prohlídka u závodního (pracovního) lékaře není přímo v právních předpisech upravena a měla by se řídit legislativně neupravenými lékařskými standardy. Velkou váhu může mít doporučení odborné společnosti, např. Společnosti pracovního lékařství.

V praxi lékaři pravděpodobně přihlížejí i k obsahu vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 56/1997 Sb., kterou se stanoví obsah a časové rozmezí preventivních prohlídek. Je však nutné upozornit, že tato vyhláška se vztahuje výhradně na prohlídky hrazené zdravotní pojišťovnou, které mají jiný účel než pracovnělékařská péče. Vyhláška tedy není pro pracovního lékaře závazná, ale může k ní přihlédnout.

I když je běžné, že při prohlídce se obvykle předkládá výpis ze zdravotní dokumentace registrujícího praktického lékaře, případně jiné dokumenty, takovou povinnost zaměstnanec ze zákona nemá. Zda se liší obsah závodní preventivní prohlídky u mužů a žen, to by byla spíš otázka na pracovního lékaře. Pokud by takové odlišnosti byly, patrně by to bylo dáno povahou vykonávané práce, jejíž dopad může být na obě pohlaví jiný.

Právní úprava týkající se prohlídek pracovnělékařské péče je shrnuta v dotazu Povinné preventivní prohlídky v zaměstnání.

14.9.2009