Kdy, komu a který díl neschopenky odevzdat?

Dobrý den. Chtěla jsem požádat o radu, jaký díl neschopenky, kdy a komu odevzdat. Od ošetřujícího lékaře jsem obdržela 3 díly neschopenky. S modrým pruhem, který jsem odevzdala zaměstnavateli. Zůstal mi díl II. se žlutým pruhem a díl IV. s růžovým pruhem. Pracovní neschopnost bude pravděpodobně delší než 14 dní. Jaký formulář tedy odevzdám zaměstnavateli, který vyplácí nemocenskou za 14 dní nemoci? Budu některý z výše uvedených dílů odevzdávat, nebo mi lékař vystaví lístek na peníze? Pracovní neschopnost vznikla 21. 10. 09 a na kontrolu mám přijít 4. 11. 09. Má mi lékař vystavit nějaké potvrzení o pokračování neschopnosti pro ČSSZ, nebo mi bude nemocenská od 15. dne nemoci vyplacena až po ukončení neschopenky? Děkuji za odpověď.

vzhled a zacházení s formuláři potvrzujícími dočasnou pracovní neschopnost nejsou upraveny v právních předpisech, pokusíme se Vám však na na otázky odpovědět dle informací zveřejňovaných Českou správou sociálního zabezpečení.

Potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti vydávané pacientovi se skládá ze tří částí:

• část s modrým pruhem, kterou jste správně odevzdala zaměstnavateli,
  • část se žlutým pruhem, která Vám zůstane (pro případnou kontrolu) a
  • část s růžovým pruhem, kterou odevzdáte Vašemu zaměstnavateli společně s potvrzením o trvání dočasné pracovní neschopnosti (tzv. lístek na peníze), které Vám bude vystaveno při lékařské kontrole v případě, že trvání pracovní neschopnosti skutečně přesáhne 14 dní. Tuto část můžete svému zaměstnavateli dodat i dříve, je však třeba následně doplnit zmíněné potvrzení o trvání pracovní neschopnosti vystavené lékařem ke 14. dni trvání pracovní neschopnosti.

Více informací najdete na stránkách ČSSZ.

26.10.2009