Karanténa při salmonele

Dobrý den, mám nařízenou karanténu z důvodu salmonely. Do práce mohu až po 3 negativních stěrech. Jsem doma už 2. měsíc. Jinou práci bych dělat mohla.

Chodí i v tomto případě kontroly na dodržování léčebného režimu?

salmonela

z faktického hlediska je nařízená karanténa podobný institut jako dočasná pracovní neschopnost. Z praktického hlediska to znamená, že se řídí stejnými ustanoveními jako dočasná pracovní neschopnost a také jsou pro ni dány stejné povinnosti.

Sama nařízená karanténa zakládá dočasnou pracovní neschopnost, tudíž se povinnosti zaměstnance řídí podle zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištěním. Jednou ze základních povinností dočasně práce neschopného pojištěnce je zdržování se na uvedené adrese. Další povinnosti dočasně pracovně neschopného pojištěnce jsou:

- Dodržovat režim dočasně neschopného pojištěnce.

- Umožnit příslušnému orgánu kontrolu tohoto režimu.

- Dostavit se k příslušnému vyšetření, pro kontrolu dosavadního zdravotního stavu.

- Dokládat lékaři potřebné dokumenty.

- Oznámit příslušnému orgánu důvody nepřítomnosti v míste bydliště.

- Sdělit lékři místo pobytu.

- Předem požádat lékaře o změně místa pobytu.

Kompletní výčet najdete zde.

Dále pak zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, stanovuje povinnost fyzické osoby podrobit se karanténě, tudíž porušení karantény je porušení § 64, který tuto povinnost ukládá. Odpověď na vaší otázku, zda kontroly chodí, je ano, a v případě porušení povinnosti pojištěnce může dojít ke ztrátě nároku na nemocenskou.

27.6.2018