Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Je potřeba nahlásit zaměstnavateli stanovené vycházky?

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na vycházky v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi povolila vycházky až po čtyřech dnech mé nemoci. Mezitím jsem poslala modrý díl neschopenky svému zaměstnavateli. Chtěla bych se Vás zeptat, jakou mám povinnost - jestli mám za povinnost nahlásit tyto vycházky svému zaměstnavateli nebo jestli stačí, když to lékařka nahlásila na sociálce. Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

podle ustanovení § 64 odst. 1 písm. p) zákoníku práce má zaměstnanec povinnost oznamovat zaměstnavateli změnu režimu dočasně práce neschopného zaměstnance. Tento režim zahrnuje povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený léčebný režim tyto vycházky nevylučuje.

Tato povinnost vychází z oprávnění zaměstnavatele kontrolovat běhěm prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti, zda se zaměstnanec zdržuje v místě pobytu a zda dodržuje rozsah a dobu povolených vycházek.

Vaše Férová nemocnice

10.7.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS