Jaká je výše odškodného za škodu na zdraví a vytahování šroubů?

V listopadu 2008 jsem byla sražena osobním automobilem na přechodu pro chodce. Utrpěla jsem zranění levé nohy, otevřenou tříštivou zlomeninu bérce, byly mi vloženy šrouby a hřeb, které mi byly po roce odstraněny. Chodím bez potíží, jen jizvy zůstaly a tyto se prý berou jako trvalé následky. Zajímala by mě výše bolestného, které mi náleží a zda tato druhá operace, která byla potřeba, aby mi lékaři vyndali kov z nohy, se nějak započítává do výše bolestného.

úpravu Vašeho problému obsahuje vyhláška o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění. Vyhláška uvádí, že bodové hodnocení způsobené bolesti se provádí až v okamžiku, kdy dojde ke stabilizaci bolesti. Posudek za účelem stanovení výše odškodnění vydává ošetřující lékař na základě dokumentace od všech ošetřujících lékařů. Nelze tedy přesně stanovit na jaké finanční odškodnění máte nárok. Můžeme pouze poukázat na zmíněnou vyhlášku, kde jsou rozepsané jednotlivé škody na zdraví a u nich uvedené bodové hodnocení, dle kterého se následně vypočítává finanční odškodnění. Například tříštivá zlomenina bérce je hodnocena 90 body, kdy 1 bod má hodnotu 120 Kč. K tomuto poškození je možné přičíst například i další vnější poškození tkání. Záleží ovšem, jak bylo uvedeno, na ošetřujícím lékaři.

Operace, která proběhla plánovaně se do bodového hodnocení může promítnout pouze jako náročný způsob léčení. V případě náročného způsobu léčby by se mohlo bodové hodnocení zvýšit až o 50 %.
Takto vypočtená suma však není nutně konečná. Pokud by došlo k případnému soudnímu sporu, bude určení výše bolestného záležet na tom, jak tuto otázku posoudí soudce. Ten se nemusí striktně řídit vyhláškou, ale může bolestné i zvýšit.

11.1.2010