Jaká je nejvýhodnější kombinace invalidního a starobního důchodu?

Dobrý den. Narodil jsem se v roce 1948. Loňského roku 1. 9. 2008 jsem utrpěl těžký pracovní úraz. Utrpěl jsem otok mozku a poškození krční páteře. V červnu 2009 jsem byl opět schopen práce. Po týdnu se mi ozvaly potíže – bolesti hlavy a páteře, nebyl jsem schopen práci plně zastávat. Pokud půjdu k lékaři, existuje něco jako ochranná lhůta, kdy bych měl nárok na výši marodního, kterou jsem pobíral po dobu předešlé výplaty nemocenské? Kdybych se rozhodl jít do důchodu, co by bylo pro mne nejlepší? Existuje volba, že bych si zažádal o plný či částečný důchod a po jeho přiznání odešel do předčasného starobního důchodu? Byl by mi v případě přiznání ID, kdybych poté zažádal o předčasný starobní důchod starobní důchod krácen? Původně jsem myslel, že bych své zdravotní problémy řešil rovnou žádostí o předčasný odchod do starobního důchodu, ale jak jsem se informoval, byl by mi krácen bez možnosti, že by mi byl přepočten poté přepočten do plné výše.

neexistuje zákonné ustanovení, na základě kterého byste měl nárok na stejnou výši nemocenského jako v případě první dočasné pracovní neschopnosti z toho důvodu, že se jedná o stejné onemocnění. Výše nemocenského se Vám tedy vypočítá standardním způsobem, jako by se jednalo o nové onemocnění.

Pokud byste odešel do předčasného starobního důchodu, podle nové právní úpravy by Vám byl krácen již trvale. Nejlepší variantou by tedy nejspíš bylo přiznání invalidního důchodu a odchod do starobního důchodu po dosažení důchodového věku.

Jsme právní poradna zdravotnického práva a práv pacientů, bohužel se nespecializujeme na právo sociálního zabezpečení a výpočet dávek. O porovnání konkrétních výší dávek se můžete informovat např. na telefonické lince České správy sociálního zabezpečení – více informací zde.

18.8.2009