Jak zvrátit posudek určující míru invalidity?

Rok jsem byla v ČID. Po roce mě posudková komise vyzvala ke kontrole mého zdravotního stavu a dodání aktuální zdravotnické dokumentace. Dokumentaci jsem dodala a čekala, že budu vyzvána ke kontrole zdravotního stavu. Po cca měsíci mi ČSSZ sdělila, že po prostudování dokumentace mi přiděluje ČID nadále. Od 1. 1. 2010 mi podle ČSSZ náleží invalidita I. stupně, neboť posudkový lékař mé diagnóze přidělil 40 %. Potřebovala bych vědět, zda a jak se dá ještě v tuto chvíli (resp. do konce roku) zvrátit toto rozhodnutí. Byla jsem posuzována dle vyhlášky č. 284/1995, kapitola IX, odst. 7.4., kde je jasně stanoveno, že se jedná o IV. stadium choroby se ztrátou 40-70%. Výše se stanovuje (neboli určuje) jednostranný nebo oboustranný nález, v mém případě se jedná o oboustranný nález. Posudkový lékař (také s přihlédnutím k tomu, že mě neviděl) nedokáže vysvětlit své rozhodnutí. Cítím se poškozená a obávám se řešení pouze v můj neprospěch, neboť nová vyhláška platná pro přidělování ID od roku 2010 je k pacientům mnohem drsnější. V době, kdy jsem čekala předvolání před posudkovou komisi, jsem onemocněla další závažnou nemocí, u které se ještě ani neví, jaké nepříjemné následky do budoucna bude mít. Podle mě stačilo, abych byla pozvána k přezkoumání před LPS, mohu zpětně žádat? Děkuji za odpověď.

proti rozhodnutím vydaným ČSSZ do 31. 12. 2009 se lze bránit pouze podáním žaloby ke krajskému soudu do dvou měsíců od doručení rozhodnutí, proti kterému se žaloba podává. Nová úprava invalidních důchodů je skutečně poněkud přísnější, když stanoví tři (nikoli dva, jak tomu bylo dříve) stupně invalidity, přičemž snížení pracovní schopnosti o 40 % patří stále do I. stupně. Bohužel nevíme, kolikaprocentní snížení pracovní schopnosti Vám bylo diagnostikováno původně při přiznání invalidního důchodu.

Žalobou lze napadat podle našeho názoru právě jen nesprávné procentní určení poklesu pracovní schopnosti. ČSSZ ani lékařská posudková služba není ze zákona povinna provést prohlídku zdravotního stavu, může tedy vycházet pouze ze zdravotnické dokumentace. Žádat zpětně o to, aby byla provedena i prohlídka posudkovým lékařem, pravděpodobně nebude možné. Pokud se však změní Váš zdravotní stav k horšímu, můžete požádat o nové přezkoumání zdravotního stavu a nové posouzení procenta invalidity.

Pro bližší informace Vás odkazujeme na informační telefonickou linku nebo informační pracoviště České správy sociálního zabezpečení.

15.12.2009