Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Jak řešit situaci ženy, která není schopna se postarat sama o sebe?

Dobrý den, mé známé, 45leté ženě, zjistili cca 13 let zpět artrozu 2. stupně, anémii krve, výrůstky na páteři. Revmatoložka se vyjádřila, že má nárok na plný invalidní důchod. Navíc si známá stěžovala na špatnou paměť, tedy dostala kontakt na specialistu, který jí doporučil vyšetření k zjištění poruch. Absolvovala psychologické vyšetření, kde se zjistila ultrakrátká a krátkodobá paměť špatná, absolvovala hloubkový rentgen magnetickou resonanci, aby se vyloučil mozkový nádor. Žena si podala několikrát žádost o invalidní důchod, až po 3. posudkové komisi,jí přiznali částečný invalidní důchod, bez nároku na výplatu, jelikož neměla odpracované 3 roky a navíc jí neměli z čeho příjem vypočítat. Později páchala několikrát sebevraždy, její psychiatr jí několikrát řekl, že má alzheimerovou chorobu. Časem se známé zhoršuje zdravotní stav, dnes je na tom tak, že není schopná se postarat ani sama o sebe. Prosím o radu, co v takovém případě a je-li vůbec nějaká rada. Děkuji za odpověď, případně radu.

Odpověď:

Dobrý den,

možností, jak zlepšit ekonomické postavení Vaší známé, je požádat o příspěvek na péči z důvodu nepříznivého zdravotního stavu. Nárok na tuto péči mají osoby, které nejsou schopny se při každodenním životě o sebe postarat (jedná se o běžné každodenní úkony jako je příprava stravy, stravování, přenášení věcí každodenní potřeby, hygiena…) a které nejsou v každodenním životě soběstačné (komunikovat, obstarat si osobní záležitosti…). Záleží tedy na tom, v jakém zdravotním stavu se Vaše známá nachází. Potom také bude záležet na posouzení sociálního pracovníka a odborného lékaře, zda bude dávka přiznána (dle počtu úkonů, které není schopna za den zvládat a jaké mají dopady na její život).

Na základě posouzení míry soběstačnosti jí může být přiznán stupeň bezmocnosti I – IV (od toho se také odvíjející částka dávky 2, 4, 8 nebo 11 tisíc korun). Jelikož se jedná o dávku, kdy není osoba sama schopna si vyřizovat své záležitosti a postarat se o sebe, je podmínkou přiznání dávek také zajištění osoby, která jí bude pomáhat vykonávat každodenní úkony. Může se jednat o osobu blízkou nebo poskytovatele sociální služby (např. pečovatelské).

O dávku se žádá prostřednictvím obecního úřadu, který o ní také rozhoduje, případné odvolání proti rozhodnutí se podává krajskému úřadu. V žádosti nesmí chybět osobní informace, údaje o tom, kdo bude péči poskytovat a jakým způsobem má být dávka vyplácena.

Z Vašeho dotazu si ovšem nemůžeme udělat konkrétní představu, jak na tom Vaše známá je a zda bude žádost oprávněná. Naše poradna se navíc nespecializuje na poradenství v sociálních dávkách, můžeme Vám tedy poskytnout jen tyto obecné informace. Pro bližší informace se obraťte na sociální odbor místního obecního/městského úřadu.

Vaše Férová nemocnice

30.11.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS