Jak řešit příjmy v pracovní neschopnosti po skončení podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak mám postupovat, byla-li mi naplánována operace zad a v době léčení mi skončí podpora v nezaměstnanosti. Jam mám řešit další příjem, popřípadě kam se hlásit, nebo zdali mi bude vyplacena nemocenská. Jsem samoživitelka a nemůžu si dovolit zůstat bez prostředků. Děkuji.

z Vašeho dotazu jsme zjistili, že se ptáte na dvě věci, tedy na to, zda lze pobírat nemocenské po skončení pobírání podpory v nezaměstnanosti a jak získat další příjem a jak dál postupovat.

Z informací, které uvádíte Vám, bohužel, nárok na nemocenské nevzniká. Vznik nároku na nemocenské upravuje zákon o nemocenském pojištění a je úzce vázán na vykonávání výdělečné činnosti. Nárok na nemocenské podle tohoto zákona vzniká pouze pokud pracovní neschopnost vznikla v době nemocenského pojištění, resp. ve lhůtě 7 dnů ode dne zániku pojištění (tzv. ochranná lhůta). Nemocenské pojištění vzniká dnem nástupu do práce a zaniká dnem skončení pracovního poměru. To znamená, že pokud jste se nestala práce neschopnou v době trvání pracovního poměru, případně 7 dní po jeho ukončení, nejste podle zákona o NP oprávněna tuto dávku pobírat.

Tomu by bylo jinak, pokud byste se ještě v mezidobí před operací nechala někde zaměstnat a stala se tak plátcem nemocenského pojištění. Při nástupu na operaci v době zaměstnání by Vám pak vznikl nárok na nemocenské. Dalším řešením je také odložení operace do doby, než si zaměstnání najdete, pokud je to možné.

V otázce případné sociální pomoci bude nejlepší, pokud se obrátíte na příslušný orgán státní sociální podpory a odbor sociálních věcí v místě bydliště, kde můžete požádat o sociální dávky či dávky pomoci v hmotné nouzi.

26.11.2009