Jak probáhá ukončení dočasné pracovní neschopnosti

Jaké náležitosti musí splňovat řízení o ukončení pracovní neschopnosti? Zaměstnavatel podal podnět k prošetření. Ptám se, jaké pravomoci má posudková lékařka, zda může být s pacientem v kanceláři sama, zda musí ověřit jeho totožnost, zda může vykonávat např. gynekologické vyšetření?

pokud Váš ošetřující lékař vyšetřením zjistí, že Váš zdravotní stav Vám umožňuje vykonávat dosavadní práci, odpadly důvody dočasné pracovní neschopnosti. Lékař tedy rozhodne o jejím ukončení. Dočasnou pracovní neschopnost ukončí  dnem, kdy tuto skutečnost zjistil, nebo nejpozději třetím kalendářním dnem od tohoto vyšetření. Následně Vám předá rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti spolu s hlášením pro zaměstnavatele. Dále  toto hlášení odešle příslušnému orgánu nemocenského pojištění.

Zákon umožňuje zaměstnavateli dát podnět k prošetření důvodnosti trvání dočasné pracovní neschopnosti. Tato kontrola se provádí buď na pracovišti ošetřujícího lékaře nebo na místě, které určí lékař orgánu nemocenského pojištění. V ordinaci budete Vy a posudková lékařka, žádný jiný ani ošetřující lékař by tam být neměl.
Vaší povinností  je,  dostavit se ve stanoveném termínu  k této kontrole. Zde dojde k posouzení Vašeho zdravotního stavu a vzhledem k dočasné pracovní neschopnosti.

Posudková lékařka musí zjistit Vaši totožnost, jste povinen ji předložit doklady. Může vykonávat veškerá vyšetření potřebná k posouzení Vašeho zdravotního stavu. Tedy i gynekologické pokud je zapotřebí.

12.10.2009