Jak napsat žalobu proti ČSSZ kvůli nepřiznání důchodu?

Dobrý den, chtěla bych vědět, jak napsat žalobu na ČSSZ, když mi nepřiznali částečný invalidní důchod.

žaloba proti rozhodnutí správního orgánu by měla obsahovat jednak obecné náležitosti:

• označení žalobce (tj. Vaše jméno, příjmení a adresu pro doručování),
  • označení žalovaného (v tomto případě název a sídlo ČSSZ),
  • podpis a datum.

Dále pak musí obsahovat údaje o samotném napadeném rozhodnutí, důvodech, proč je napadáno žalobou, a čeho chce žalobce žalobou dosáhnout, přesněji tedy:

• označení napadeného rozhodnutí (spisovou značku) a den jeho doručení žalobci (tj. Vám),
  • označení konkrétního výroku rozhodnutí, s kterým nesouhlasíte a napadáte jej tedy žalobou (tj. textu v rozhodnutí, který uvádí nepřiznání částečného invalidního důchodu),
  • důvody (skutkové a právní), pro které se domníváte, že původní rozhodnutí ČSSZ nebylo správné,
  • důkazy na podporu těchto důvodů,
  • návrh toho, jak chcete, aby soud rozhodl.

Tuto žalobu je nutné podat do dvou měsíců ode dne doručení rozhodnutí ČSSZ ke krajskému soudu podle místa Vašeho bydliště. Bohužel nedisponujeme vzorem žaloby ve správním soudnictví, můžete se však obrátit např. na poradnu Ligy vozíčkářů, která vypracované vzory nabízí.

8.12.2009