Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Jak dlouho můžu být v pracovní neschopnosti?

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti. Od 1. 8. 2009 jsem prodělala operaci krční páteře a mám mobilní náhrady Activ C v C4-5 a od 10. listopadu 2009 též C5-6. Teď čekám na nástup na rehabilitaci a poté mě čekají lázně. Zajímá mne, jak dlouho můžu být v pracovní neschopnosti. A co bude dál, když pracovní neschopnost skončí, ale já ještě nebudu doléčena. Jsem OSVČ. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

není stanovena žádná maximální délka pracovní neschopnosti. Je však nutné rozlišovat pracovní neschopnost a tzv. podpůrčí dobu. Během podpůrčí doby totiž pobíráte nemocenskou. Podpůrčí doba může trvat maximálně 1 rok. Dočasná pracovní neschopnost tedy může trvat i déle, ale bez nároku na nemocenskou.

Po uplynutí podpůrčí doby, tedy jednoho roku, si však můžete podat písemnou žádost na OSSZ, aby Vám nemocenské bylo nadále vypláceno. Takto je možné výplatu nemocenského prodloužit pouze, lze-li očekávat, že v krátké době (max. v době jednoho roku) pracovní schopnost znovu nabudete, tedy že budete doléčena. Takto je však možné vyplácat nemocenskou maximálně 1 rok.

Pokud by se zjistilo, že v krátké době doléčena nebudete a Vás zdravotní stav bude stabilizovaný, pak se již bude jednat o dlouhodobou pracovní neschopnost, což je vlastně invalidita a měla byste nárok na invalidní důchod.

Vaše Férová nemocnice

28.1.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS