Jak často je nutné absolvovat pracovnělékařské prohlídky?

Dobrý den! Chtěla bych se zeptat, zda je povinnost absolvovat pravidelné preventivní prohlídky v zaměstnání co tři roky, či je možno je absolvovat co pět let. Není mi ještě 50 let. V naší organizaci právě nyní probíhají preventivní prohlídky a já bych měla dodat mnohé výsledky vyšetření, na které momentálně nemám dostatek času, nemohu se uvolnit v práci a běhat po vyšetřeních. Děkuji za radu a Vaši odpověď.

dle zákona je zaměstnanec povinen se podrobit preventivním lékařským prohlídkám. Pokud Váš věk nepřekročil hranici 50 let, je možné dle Směrnice o posuzování zdravotní způsobilosti k práci absolvovat závodní preventivní prohlídky po pěti letech. V tomto případě se však musí jednat o řadové prohlídky, jak je upravuje v § 15 tato směrnice. V případě mimořádných prohlídek je zaměstnanec povinen se těmto prohlídkám podrobit bez ohledu na časové lhůty. Je však nutné upozornit na to, že úprava v této směrnici není právně závazná. Pokud tedy zaměstnavatel z nějakého důvodu považuje za nutné provádět prohlídky častěji, je třeba mu vyhovět.

Dále bychom chtěli zmínit to, že vyšetření by měla být součástí zmíněné preventivní lékařské prohlídky. Není nám znám důvod, proč byste měla chodit na další vyšetření nad rámec této prohlídky. Může se jednat o zvláštní požadavky na výkon konkrétní práce, ale může jít také o nedorozumění a nadbytečný požadavek, kterému nejste povinna se podrobovat. Lékař pracovnělékařské péče však má právo zjišťovat informace ze zdravotnické dokumentace pacienta vedené u jeho praktického lékaře. Více je problematika rozebrána v dotaze – Který předpis řeší obsah závodních preventivních prohlídek?

Dle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen svým zaměstnancům umožnit se podrobit těmto prohlídkám a vyšetřením. Úmluva o závodních zdravotních službách stanoví, že dohled na zdraví zaměstnanců ve vztahu k práci nesmí být pro ně spojen se ztrátou na výdělku, musí být bezplatný a konat se pokud možno v pracovní době.

15.12.2009