Dovolená v cizině během nemocenské

v lednu jsem utrpěl tříštivou zlomeninu bérce a kotníku, byla nutná operace s osteosyntézou. Nyní mi byla v rámci rehabilitace doporučena léčba plaváním a jízda na kole. Kontrola až za 3 měsíce. Chci se zeptat, zda mohu odjet na dovolenou k moři i po dobu trvání nemocenské, nebo ji budu muset přerušit. Děkuji za odpověď.

z Vašeho dotazu dovozujeme, že jste momentálně v dočasné pracovní neschopnosti. Jestliže chcete změnit místo svého pobytu, tj. ve Vašem případě odjet na zahraniční dovolenou, může Vám tuto změnu povolit Váš ošetřující lékař jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění (Okresní správy sociálního zabezpečení). Tento souhlas je ze zákona třeba jen v případě změny místa pobytu z důvodu pobytu v cizině a žádá o něj pojištěnec.  Pokud by se jednalo o změnu místa pobytu v rámci ČR, stačil by pouze předchozí souhlas ošetřujícího lékaře.

Pokud takový souhlas nezískáte, existují dvě možnosti, jak postupovat. Můžete vyčkat s uskutečněním dovolené až po skončení dočasné pracovní neschopnosti a pokračovat v léčení, nebo je možné pracovní neschopnost ukončit (nikoli přerušit). Po návratu z dovolené Váš lékař opět posoudí Váš zdravotní stav a může Vás opět uznat práce neschopným.

22.4.2009