Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Dopravní nehoda a podání vysvětlení na úřadu

Dobrý den, před časem jsem byl viníkem dopravní nehody. Stál jsem v koloně a snažil se odbočit do pravého jízdního pruhu. Bohužel jsem při přejíždění do jiného pruhu lehce ťukl do přede mnou jedoucího vozidla, které nejevilo žádné známky poškození, tak jsem odbočil do pravého pruhu a pokračoval dále v jízdě. Nyní mi přišlo předvolání od policie, ať vysvětlím své chování na odboru dopravních nehod. Potřeboval bych vědět, co dál, popřípadě co mě čeká. Předem velice děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

v této otázce Vám můžeme bohužel poradit pouze omezeně, neboť se zaměřujeme na zdravotnické právo a nikoli na oblast trestního práva a přestupků. Podle znění Vašeho dotazu usuzujeme, že bylo obcí s rozšířenou působností, resp. jejím odborem, která se zabývá dopravními nehodami, zahájeno řízení o přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikací.

Podle zákona o přestupcích je u způsobených hmotných škod 100 000 Kč a nižších přestupkem, jestliže účastník dopravní nehody nezastaví vozidlo a neprokáže si s dalšími účastníky navzájem totožnost včetně sdělení údajů o vozidle, nebo odmítne sepsat společný záznam o dopravní nehodě nebo nedovoleně opustí místo dopravní nehody nebo se neprodleně nevrátí na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo po ohlášení dopravní nehody.

Pokud úřad dostal oznámení o spáchání přestupku, je úřad povinen věc z úřední povinnosti projednat. Je povinen se jím zabývat a prověřit jej i tehdy případě, kdy ve skutečnosti žádná škoda nevznikla. Doporučujeme Vám tedy vylíčit na tomto odboru okolnosti, za nichž mělo dojít k dopravní nehodě tak, jak jsou Vám známy. Jestliže se neprokáže, že byla způsobena škoda, řízení se zastaví.

Vaše Férová nemocnice

26.6.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS