Chci se aktivně léčit, ale omezené vycházky a nemožnost odjet do lázní mi to komplikuje

Dobrý den, začátkem října jsem utrpěl zlomeninu kotníku a nyní už mohu pomalu chodit, ovšem vzhledem ke svému povolání u Hasičského záchranného sboru nejsem stále schopen práce. Při žádosti o rehabilitace bych musel navštívit rehabilitační ordinaci (čekací doba měsíc) a na jejím základě teprve absolvovat v rehabilitačním centru rehabilitace (zde opět čekací doba třeba měsíc) +  třeba měsíc rehabilitací - na jednu stranu jsme až šikanování ze strany státu přes OSSZ za každých 5 minut mimo vycházky, i když jsou třeba využity k rehabilitaci v posilovně nebo plavání, na stranu druhou zde dochází ke zbytečnému prodloužení nemocenské a současnému čerpání dávek kvůli špatnému systému. Pro svou co nejrychlejší rekonvalescenci se snažím dělat maximum. Zajímalo by mě, zda mohu po oznámení svému ošetřujícímu lékaři podstoupit v rámci vlastní rehabilitace pobyt třeba v termálních koupalištích na Slovensku, prý to v žádném případě nelze.  Neomezené vycházky u mě nepřicházejí v úvahu - lékař mi je nevystaví z mých předešlých zkušeností, přitom by k urychlení léčby bez jakýchkoliv pochyb došlo. Proto prosím o radu, zda je nějaká možnost ze zákona. Také by mě zajímalo, pro případné další úrazy, od kolika do kolika hodin může během dne kontrola z OSSZ (popř. zaměstnavatele prvních 14 dní) přijít. Bydlím v 1. patře a sám, dole otec, který špatně slyší, celých 8 týdnů jsem ve stresu s berlemi při každém delším zvonění musel chodit po schodech dolů a to jsem měl přísně zakázán jakýkoliv nášlap! Neustále zde otravuje spousta dealerů a podobných elementů a mezi nimi kontrola, měl jsem štěstí, já ji chytnul, ale vyloženě jsem losoval sportku, protože právě mé neustále chození nahoru dolů je podle mě nedodržování léčebného režimu! A to jsem šel otevřít pro jistotu i kolem 22 hodin, předesílám, že nezvanému bych se asi neubránil! Existuje při takovýchto úrazech nějaká výjimka nebo je jedinou možností nechat si přestěhovat postel ke vchodovým dveřím? Ze zákona mi to jasné není a lékař tvrdí, že ne. Povinností o označeném zvonku a otevření jsem si vědom. Pochybuji, že takovéto vysvětlení by mi k něčemu u lékaře bylo. Proto prosím o osvětlení hodin možných návštěv OSSZ (popřípadě známé krajní případy návštěv z praxe: 22h, 23h, 05h?) a případnou výjimku u např. takovéhoto úrazu. Přijde mi to jako zlé sci-fi našeho státu!

chápeme Vaše potíže a zároveň se omlouváme, že i naše odpověď přichází až s časovým odstupem.

Dle zákona je možné očekávat během prvních čtrnácti dní kontrolu každý den, dokonce i o víkendu ze strany zaměstnavatele a dále kontroly ze strany OSSZ během celé Vaší pracovní neschopnosti. To však rozhodně neznamená v nočních hodinách. Jinak by se mohlo jednat nejen o neetické chování, ale dokonce o narušování léčebného režimu. Obecně se považuje za noční klid doba od 22 hodin do 6 hodiny ranní. V případě nevhodného jednání pracovníků OSSZ (návštěvy v  pozdních hodinách) můžete podle § 175 správního řádu podat stížnost proti nevhodnému chování úředních osob.

Otázku délky vycházek má plně v kompetenci Váš ošetřující lékař. Ten posuzuje Váš zdravotní stav a na základě svých zjištění stanovuje vycházky, případně jejich změny. Pokud Vám lékař změnu nepovolí, musí na Vaši žádost vydat rozhodnutí o tomto nepovolení změny rozsahu vycházek. Proti tomuto rozhodnutí můžete podat odvolání. Zde je postup stejný, jako u dotazu v často kladených otázkách - Co mám dělat, když nesouhlasím s rozhodnutím lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti?

Výše uvedený postup včetně případného odvolání však také trvá delší dobu. Máte také možnost okamžitě změnit svého ošetřujícího lékaře a to jedenkrát za 3 měsíce a přestoupit k lékaři, který bude mít větší pochopení pro Váš aktivní přístup k léčbě a případně Vám delší vycházky povolí. Pokud lékaře měnit nechcete a přesto se nedomluvíte na změně vycházek, pokuste se kontaktovat přímo OSSZ a pokusit se domluvit na uznání léčebného pobytu v termálních lázních.

Krajní možností je pak nerespektování stanoveného léčebného režimu a odjezd do lázní i přesto, že Vám to nebylo lékařem či OSSZ povoleno. V takovém případě však riskujete, že Vám přijde kontrola a že budou vůči Vám uplatněny sankce. Vy byste však mohl uplatnit Vaše argumenty, že se ve skutečnosti jednalo o urychlení Vaší léčby a o ochranu Vašeho zdraví. To je možné například doložit potvrzením o absolvování léčebného pobytu. Pokud by takovou omluvu orgán sociálního zabezpečení neuznal a chtěl Vás za to sankcionovat, mohlo by se jednat o porušení ustanovení správního řádu (šetření oprávněných zájmů osob – práva na zdraví, nepřiměřený postup, povinnost podle možností vycházet vstříc, porušení principů dobré správy). V takovém případě by bylo možné se obrátit se stížností na veřejného ochránce práv, případně se správní žalobou k soudu.

Co se týče zvonění kontroly a nemožnosti rozpoznat, kdy se jedná o dealera a kdy o kontrolu, můžete si například na zvonek nalepit, aby případná kontrola zazvonila třikrát.

25.11.2009