Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Prosazení ambulantního porodu a převzetí dítěte do péče pediatra

Dobrý den, chci rodit ambulantně a proto jsem se chtěla domluvit s pediatričkou na převzetí dítěte do péče. Pediatrička mi řekla, že by za dítě měla neustálou zodpovědnost a musela by (kdyby bylo třeba) ihned přijet, což nebyla ochotna. Že má v týdnu vymezené pouze dva dny na návštěvy miminek. Vím, že v porodnici po mě souhlas pediatra vyžadovat nemohou, ale myslím, že by papír od pediatra mohl ambuporodu pomoci. Je pravda, že pediatr, pokud převezme dítě do péče, je za něj zodpovědný neustále? A druhý dotaz, zatím jen hypotetický: Pokud mi v porodnici řeknou, že se mi narodilo zdravé dítě (stačí taková formulace na okamžité propuštění?) a já jim oznámím, že chci odejít = ambuporod, najednou se vyskytne nějaká komplikace, kvůli které budou chtít dítě nechat v porodnici. Jak se bránit tomu, že nejprve je zdravé a najednou v ohrožení života? Variantu, že bych jim dopředu oznámila ambuporod (což by jistě bylo fér), neberu, protože nevěřím, že by si důvod pro ponechání dítěte v porodnici nevymysleli hned po porodu. Smutné... (termín porodu mám za tři týdny, proto prosím o včasnou odpověď)

Odpověď:

Dobrý den,

zde jsou odpovědi na Vaše dva dotazy:

Ambulantní porod

samozřejmě ideální postup by byl takový, že kdykoli v porodnici oznámíte, že s dítětem chcete odejít, a zároveň toto dítě nevyžaduje neodkladnou péči z důvodu ohrožení života nebo zdraví, tak by Vaše rozhodnutí měli plně respektovat, poučit Vás o péči o dítě a případně Vám nechat podepsat revers.

Víme však, že praxe je jiná a dochází běžně k porušování práv rodičů i dětí, kdy jsou maminky nuceny se svými dětmi proti své vůli setrvat ve zdravotnickém zařízení, přestože není dána zákonná výjimka – tedy není bezprostředně ohroženo zdraví dítěte.

Ve Vašem případě je vhodné navštívit předem porodnici ještě v těhotenství a prodiskutovat s personálem svoje přání opustit porodnici ihned po porodu. Je to vstřícné řešení i vůči porodnici, která tak má možnost dopředu zpracovat případně revers k podpisu apod. Pokud však zaznamenáte neochotu vyjít Vám vstříc, pak máte možnost využít druhé řešení, o kterém mluvíte – tedy oznámit personálu odchod až po porodu poté, co konstatují, že dítě je zdravé.

Jak se bránit proti tomu, že nejdřív bude dítě zdravé a pak najednou v ohrožení života? Rozhodně pro Vás bude výhodou, pokud u toho budete mít i nějaké svědky (např. partnera nebo dulu). Dále asi logicky je možné se zeptat, v čem konkrétně se změnil zdravotní stav dítěte od doby, kdy bylo shledáno zdravým? V případě, že se opravdu bude jednat o manipulaci ze strany personálu, těžko to nějak rozumně vyargumentují.

Ještě je třeba pro informaci doplnit, že i kdyby personál protiprávně odmítl umožnit Vám odchod se zdravým dítětem, nebo na Vás vznášel protiprávní požadavky jako např. převzetí dítěte do péče pediatra, tak to nic nemění na tom, že máte právo si vzít své věci, dítě a porodnici opustit. Kdyby Vám v tom bylo bráněno, může se jednat dokonce o trestný čin omezování osobní svobody. V každém případě ale můžete podat proti takovému jednání podat stížnost.

Pediatrička

Co se týče názoru pediatričky na „zodpovědnost“, tak k tomu je možné říct, že „zodpovědnost“ mají jedině rodiče, a to tzv. „rodičovskou zodpovědnost“. To znamená, že rodiče mají práva i povinnosti v péči o dítě. Lékařka má pouze povinnost zajišťovat péči pro pojištěnce v její péči, nikoliv "zodpovědnost". Je tedy pravda, že pokud by nastal nějaký problém s dítětem, lékařka by v rámci svých povinností musela za Vámi přijet a provést návštěvní službu. Povinnost provádět návštěvní službu je však neomezená, zákon rozhodně neumožňuje, aby lékař její výkon omezoval na pouhé dva dny v týdnu. Jedná se o povinnost lékaře, která existuje bez ohledu na „ochotu“ lékaře. Vyhláška dokonce stanoví, že se návštěvní služba provádí i v nočních hodinách, pokud je to třeba. Tato péče je však lékařce plně hrazena pojišťovnou, nejde tedy o něco, co by nedostala zaplaceno. Nějaký akutní problém s dítětem by ale nemusela nutně řešit návštěvní služba pediatričky, ale například i odjezd na pohotovost.

Zákon sice nestanoví, že je pediatr povinen převzít do péče dítě ještě před jeho narozením, ale na druhou stranu ani nestanoví omezení u již narozeného dítěte. Už v první den života dítěte jste oprávněni zvolit svému dítěti pediatra. Ten ho může odmítnout zaregistrovat pouze v případě, že již má plno, nebo pokud má bydliště příliš daleko pro výkon návštěvní služby, nebo nemá smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou. Zákon tak zakazuje, aby byl pojištěnec odmítnut z jiného důvodu. Ještě je třeba dodat, že o případném odmítnutí je lékařka povinna Vám vydat písemné potvrzení. Pokud by Vás (tedy Vaše dítě) lékařka přesto neoprávněně odmítla zaregistrovat, můžete na ni podat stížnost k České lékařské komoře a ke své zdravotní pojištovně.

Přejeme Vám pohodový porod podle Vašich přání a budeme rádi, když nás budete zpětně informovat, jak jste uspěla, ať už v porodnici nebo u pediatričky.

Vaše Férová nemocnice

18.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS