Porod mrtvého dítěte

dne 6. 9. 2014 jsem porodila mrtvé dítě, porod byl označen jako rizikový. Nevím jaké mam nároky, nikdo mi nic neřekl, matrika mi po dlouhé době vydala rodný list mého mrtvého dítěte a neřekla mi nic, co mám dělat dál. Já jsem to neřešila a teď nevím, jestli mám nárok na porodné, nic sem nedostala. Jsem slovenka s trvalým pobytem v Čr. Na Slovensku mi řekli, že mám vše řešit tady.

Děkuji za odpověď.

lucy

Velice nás mrzí úmrtí Vašeho miminka. Bohužel pro Vás nemáme příliš dobré zprávy.

Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živě narozené dítě. Bohužel, pokud se Vám dítě narodilo mrtvé, tak na tuto dávku opravdu nárok nemáte.

Pokud jste svému dítěti vypravila pohřeb, tak byste měla nárok na dávku pohřebné ve výši 5 000 Kč dle zákona o sociální podpoře. O tuto dávku je však nutné zažádat do jednoho roku od pohřbu, domníváme se však, že tato lhůta Vám již naneštěstí uplynula.

Dále jste měla nárok na mateřskou dovolenou, pokud jste zaměstnankyně dle zákoníku práce. Pokud se dítě narodí mrtvé, tak má zaměstnankyně nárok na mateřskou dovolenou v délce 14 týdnů namísto obvyklých 28 týdnů. Do této doby se započítává i čas strávený na mateřské dovolené před porodem.

Co se týče rodičovského příspěvku, tak na ten nárok při narození mrtvého dítěte není.

Pokud budete chtít, tak si více můžete přečíst zde.

S pozdravem,

15.9.2016