Nemocenské u rizikového těhotenství po skončení rodičovské dovolené

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené, která bude trvat dva roky, tj. uplyne mi v srpnu 2010. S manželem plánujeme další dítě, ale další těhotenství již bude rizikovým. Zeptám se na následující věc: v případě, že otěhotním v roce 2010, zároveň mi skončí rodičovská dovolená a já nebudu moci nastoupit do zaměstnání z důvodu nemocenské, mám na vyplácení nemocenské nárok? A z čeho se případně tato nemocenská bude vypočítávat? A ještě jedna věc by mě zajímala: další mateřská dovolená se bude vypočítávat z jakého příjmu (můj poslední ukončený odpracovaný rok u zaměstnavatele byl rokem 2007)? Díky a s pozdravem

jsme poradna práv pacientů a medicínského práva, na právo sociálního zabezpečení se nespecializujeme, nicméně pokusíme se Váš dotaz zodpovědět.

Dávky nemocenského i peněžitá pomoc v mateřství by měly být vypočteny z posledního započitatelného příjmu, tj. z příjmu z roku 2007. Zákon o nemocenském pojištění v § 18 odst. 6 stanoví, že jestliže pojištěnec v rozhodném období 1 roku před nemocenskou nemá započitatelný příjem (např. mzdu), je rozhodným obdobím pro výpočet první předchozí kalendářní rok, v němž tento příjem měl. U peněžité pomoci v mateřství pak existuje garance stejné výše této dávky u druhého dítěte, jestliže na mateřskou žena nastoupí do 4 let věku prvního dítěte.

Pokud budete mít bližší otázky ohledně nároků na tyto dávky, obraťte se prosím např. na telefonickou linku České správy sociálního zabezpečení.

Je také třeba upozornit na to, že rizikové těhotenství nemusí vždy znamenat dočasnou pracovní neschopnost. Záleží na míře rizikovosti tohoto těhotenství a na tom, zda lékař pracovní neschopnost stanoví. Více o této otázce si můžete přečíst v dotazu Rizikové těhotenství a pracovní činnost. Patrně však máte důvod se domnívat, že ve Vašem případě bude nutná pracovní neschopnost.

11.9.2009