Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Narození mrtvého dítěte

Prosím o radu, jak se bránit, když v jedné nemocnici nechali přenášet jednu rodičku několik dnů a následkem toho dítě zemřelo. V pondělí byla na kontrole u svého gynekologa, ten ji poslal do nemocnice. Dostavila se tam v úterý, pacientku prohlédli a konstatovali, že se sice otvírá, ale ať se dostaví ve čtvrtek. Bohužel už ráno ve čtvrtek přestávala cítit pohyb dítěte, při předporodní prohlídce bylo zjištěno, že děťátko je již mrtvé a tak rodila už neživé dítě. Proč nebyl vyvolán porod už při prvním nástupu do nemocnice, prosím poraďte co dělat.

Odpověď:

Dobrý den,

bohužel nedokážeme z Vámi dodaných informací plně odhadnout pozadí popisovaného případu a tak odpovíme obecně.

Fyziologické (tj. zdravě probíhající) těhotenství trvá 10 lunárních měsíců, tj. 40 týdnů. Stáří plodu se udává v dokončených týdnech a dnech následujícího týdne, např. 25+2 (25 týdnů a dva dny). Jako normální trvání gravidity se udává rozmezí 38 – 42 týdnů, přičemž ve Vámi udaném případu bylo jako „přenášení“ označeno již stáří 40 týdnů a několik dnů. V pokročilém stádiu těhotenství chodí rodičky častěji na kontrolu, od 35. týdne chodí rodičky na kontrolu jednou týdně, po 40. týdnu 2 – 3 týdně. Kontrolou se myslí vyšetření pohmatem a CTG - snímání tlukotu srdce plodu, zhruba jednou za 14 dní i ultrazvuk.

S koncem těhotenství se děložní čípek připravuje na nadcházející porod, měkne a uvolňuje se. To znamená, že může být lehce dilatován (roztažen), i když je vlastní porod ještě daleko. Podle jeho roztažení, tuhosti, délky a sklonu se dá zhruba odhadnout doba do porodu  (ve smyslu: „Ano, už to bude“ nebo „Ne, ještě je čas“).
Indukce porodu se používá u nefyziologických těhotenství, v případě patologických výsledků vyšetření nebo pokud je stáří plodu více jak 41+3. V takovém případě je rodička přijata do nemocnice a začne se vyvolávat porod. Umělé vyvolání porodu není nic jednoduchého a má svá rizika, proto se dává přednost přirozenému porodu.

Tímto nastíněním jsme chtěli říci, že postup lékařů v tomto případě byl nejspíše správný. Pacientku vyšetřili a zjistili, že se porod pomalu blíží, ale ještě nepřišel čas. Pokud tedy rodička neměla problémy během těhotenství, neměla rizikovém těhotenství a dotyčný lékař neobjevil nesrovnalosti ve vyšetření, tak neměl důvod k vyvolání porodu a kontrola za 2 dny odpovídá běžně používanému postupu.

Ještě ne příliš povzbudivý, ale o to důležitější dodatek: v případě jako je ten Váš je třeba požádat, aby byly z mrtvého plodu odebrány vzorky na dědičné vady a poruchy, aby se nepřehlédla skrytá nemoc, která by se mohla opakovat v dalších těhotenstvích.

Jak jsme zmínili již na začátku, toto je popis běžného postupu. Pokud byste nebyla s odpovědí spokojena a byla ochotna nám poskytnout  detailnější údaje, pokusíme se zhodnotit přímo Váš případ a zda došlo k pochybení lékaře. Pokud se stala chyba vinou doktora, mělo by  smysl podat stížnost k lékařské komoře, či požadovat náhradu škody a nemateriální újmy.

Vaše Férová nemocnice

Zodpovězeno ve spolupráci s týmem MediPravo

26.6.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS