Lékařka mě chce převést do ordinace pro rizikové těhotenství

Dobrý den, jsem v 17 týdnu těhotenství a má gynekoložka mě z důvodu předchozího komplikovaného těhotenství předává do ordinace pro rizikové těhotenství, i když v tomto těhotenstvínemám žádné potíže. Ordinace  je vzdálena od mého bydliště více jak 50 km. Také mám malé dítě. Jak mám prosím postupovat, když tuto ordinaci pro rizikové těhotenství nechci navštěvovat a má lékařka se mě chce takto zbavit? Mám právo odmítnout jezdit do této ordinace? Děkuji za odpověd.

v zákoně o veřejném zdravotním pojištění existují dvě protichůdná ustanovení. Jednak je to ustanovení, které dává pacientovi právo na výběr zdravotnického zařízení. A to jednou za tři měsíce.

Na druhé straně je ustanovení, které říká, že jestliže to vyžaduje zdravotní stav pacienta, doporučí ošetřující lékař specializované zdravotnické zařízení, které může pacientovi poskytnout lékařskou péči na odpovídající úrovni. Toto ustanovení není v rozporu s právem na výběr zdravotnického zařízení.

Domníváme se tedy, že lékař nemůže pacienta nutit navštěvovat specializované zařízení bez souhlasu pacienta.

Na druhou stranu, je vysoce pravděpodobné, že lékař zhodnotí Váš zdravotní stav lépe než Vy sama. Pokud Vám tedy doporučuje ordinaci pro rizikové těhotenství, pravděpodobně k tomu má důvod a může tím předejít komplikacím, které se mohou projevit až po nějaké době. Proto jeho doporučení nepodceňujte.

K tomu, aby jste se bezpečně vyhnula dalekému dojíždění, existují dvě alternativní varianty. za prvé nechat se vyšetřit jiným lékařem, který by mohl zhodnotit Váš zdravotní stav. Pokud by došel k opačnému závěru jako Váš ošetřující lékař, není důvod navštěvovat ordinaci pro rizikové těhotenství. Druhá teoretická možností je pokusit se vyhledat jinou, bližší ordinaci pro rizikové těhotenství a plně využít svého práva na volbu zdravotnického zařízení.

Pokud však žádnou z těchto variant nevyužijete, lékařka by Vám měla i nadále poskytovat potřebnou péči.

Vaše Férová nemocnice.

18.1.2010