Je možné v době těhotenství pobývat na jiné adrese?

Dobrý den, jsem na neschopence v době těhotenství s omezenými vycházkami. Manžel odjíždí na tři týdny na služební cestu. Já bych chtěla po tuto dobu být u rodičů, tedy na jiné adrese, než je uvedeno na neschopence. Je toto možné? Jak bych měla postupovat.

Děkuji za odpověď.

tuto problematiku nalezneme v zákoně o nemocenském pojištění. V zákoně je uvedeno, že režim dočasně práce neschopného pojištěnce stanovuje ošetřující lékař. Rozhodování o změně režimu dočasně práce neschopného pojištěnce zahrnuje mimo jiné i povolení změny místa pobytu.

Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti tedy lze, ale pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Pokud Vám změnu pobytu nepovolí musí o tom vydat rozhodnutí, ale jen v případě, že budete toto rozhodnutí vyžadovat.

Na závěr ještě poznámka k tomu, že jestliže Vám bude změna povolena, je nutné tuto změnu pobytu oznámit i svému zaměstnavateli v případě, že je tato změna pobytu v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti či i nadále pobíráte započitatelný příjem.

2.3.2010