Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Gynekolog těhotnou po pádu ze schodů neodeslal do nemocnice

Dobrý den, má švagrová měla termín porodu 23. 3. 2010, v pondělí 15. 3. 2010 upadla na schodech. Okamžitě šla ke svému gynekologovi, ten dítě poslechl a uklidnil ji, že je dítě v pořádku a poslal ji domů. Nicméně švagrová se přesto sama rozhodla a večer šla do nemocnice, kde o půlnoci zjistili, že je chlapeček je mrtvý. Měl pouze týden do porodu, měřil 52cm, vážil 3800 g. Myslíme si, že lékař pochybil, že neposlal ihned švagrovou do nemocnice, buď na pozorování, nebo vyndání dítěte. Švagrová je ve špatném psychickém stavu. Chtěla bych podpořit bratra, aby podal trestní oznámení na zanedbání péče lékaře, který ji neodeslal do nemocnice. Myslím si, že by truchlícím rodičům ten úkon pomohl. Máme se do toho pouštět? Můžeme to vyhrát a zabránit tak dalšímu laxnímu přístupu lékaře?

Odpověď:

Dobrý den,

je nám líto, co se Vaší švagrové přihodilo. Jistě ji to muselo velmi zasáhnout, i celou Vaši rodinu. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že není jisté, zda vůbec lékař pochybil. Pokud opravdu ženu vyšetřil a z vyšetření nezjistil žádnou patologii, patrně neměl důvod ji odesílat do nemocnice. Domníváme se, že v tomto případě bude velmi obtížné dovozovat jakoukoli odpovědnost lékaře. V každém případě doporučujeme si nejdříve promluvit s lékařem a nechat si vysvětlit jeho postup.

Trestní oznámení je až krajním prostředkem doporučovaným až v případě velmi závažného pochybení hraničícího s úmyslem lékaře. Ve většině případů bývají tato trestní oznámení odložena jako nedůvodná. Ve Vašem případě by nejspíše na základě znaleckého posudku orgány činné v trestním řízení došly k závěru, že lékař v danou chvíli udělal vše, rodičku i ozvy plodu vyšetřil a neshledal důvod k hospitalizaci. Záleželo by nejspíše i na tom, jakým způsobem Vaše švagrová upadla (zda situace vypadala lehce nebo vážně) a zda lékař měl potřebné přístroje k důkladnému vyšetření (např. ultrazvuk) a mohl tak vyšetření provést sám i bez odeslání rodičky jinam. Kromě trestního oznámení je možností postupu při pochybení lékaře ale více, je tedy nutno zvážit, čeho byste chtěli dosáhnout.

Domníváme se, že pokud lékař jednal skutečně laxně, ve Vašem případě by zabránění dalšímu takovému přístupu lékaře mohlo pomoci i podání stížnosti například České lékařské komoře. Pokud by se přišlo na pochybení lékaře, může mu být uložena důtka, pokuta nebo může být podmíněně vyloučen. O této stížnosti by také mělo být rozhodnuto do 6 měsíců od jejího přijetí. V případě podání trestního oznámení bude pravděpodobně řešení sporu mnohem delší.

Pokud byste chtěli dosáhnout například omluvy nebo náhrady škody, je dobré se nejdřív o Vašem případu poradit s advokátem a jiným odborníkem z oboru lékařství – vůbec pro posouzení, zda lze lékaři vůbec jakoukoli vinu přičítat. V případě, že se skutečně jednalo s největší pravděpodobností o pochybení, můžete jednat s lékařem nejdříve mimosoudně nebo případně následně podat občanskoprávní žalobu.

Vaše Férová nemocnice

18.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS