Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Chci odmítnout výplatu mateřské a pobírat dál svůj plat

Dobrý den, prosila bych o radu. V květnu 2010 mám termín porodu a chtěla bych odmítnout výplatu peněžité pomoci v mateřství, neboť bych chtěla u svého zaměstnavatele dále pracovat, ale vím, že nemohu dostávat mateřskou a plat od stejného zaměstnavatele po dobu mateřské dovolené. Když nastoupím na rodičovskou dovolenou po 6 měsících, tak to už bude legální. Pracuji jako účetní a tuto práci bych vykonávala doma. Je to možné, odmítnout výplatu peněžité pomoci v mateřství a pobírat normálně plat od zaměstnavatele? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

právní úprava v podstatě počítá s tím, že žena na mateřskou jít „musí“ a že bude v pracovní neschopnosti. To potvrzuje i skutečnost, že podle zákona může jít na mateřskou a pobírat dávky i otec dítěte, ale nejdříve od sedmého týdne po porodu dítěte. Zákon neumožňuje, aby otec dítěte zastoupil matku dříve. Jinak podle zákona žena nastupuje na mateřskou mezi 6. – 8. týdnem před termínem porodu, od té doby je v pracovní neschopnosti a doba pobírání peněžité pomoci v mateřství je obvykle 28 týdnů.

Na druhou stranu se domníváme, že „mít na něco nárok“ je něco jiného než být povinen tento nárok využít. Podle našeho názoru je na rozhodnutí ženy, zda chce jít na mateřskou či nikoliv. Pokud svého práva využít nechce a chce dál pracovat a pobírat plat, tak by se na tom měla domluvit se svým zaměstnavatelem, za jakých podmínek to nejlépe uskutečnit.  Nemusíte nic "odmítat", stačí, když o dávky nepožádáte. Právo ženy na autonomii a rozhodování o svém životě v souladu se svými potřebami by mělo mít přednost před obecnými zvyklostmi a zavedenou praxí.

Problém však může být to, že zaměstnavatel má také určité povinnosti vůči zaměstnankyním, dbát na jejich zdraví a bezpečnost. Podle našeho názoru by stačilo, kdyby pracovní lékař, ke kterému běžně chodí zaměstnanci na preventivní prohlídky, případně ošetřující lékař ženy vydal posudek v tom smyslu, že výkon práce neohrožuje těhotenství a mateřství ženy.

Vaše Férová nemocnice

31.12.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS